Nic nevyhazovat, všechno v kuchyni použít! Nejen plody, ale i listy, kořeny, stonky, květy… Když už to příroda jednou porodila, byl by hřích nad tím ohrnovat nos. Autorka knihy Kuchyňská zahrádka bez odpadu Katie Elzer-Petersová knihu věnovala svému muži, „Joeovi, vedoucímu zalévání a pěstiteli, který má na starosti zahradu, když jsem na cestách.“


Zahradničení bez odpadu: Jak to funguje a jak na to

Rostliny jsou úžasná živá stvoření. I ta nejmenší semínka obsahují všechno, co potřebují k růstu, ať už jde o vysoké duby, nebo podlouhlé dýně. Z některých rostlin můžete kousek uříznout, vložit ho do vody a pozorovat, jak zakoření. Určité rostliny vyrostou, vykvetou, vyprodukují semínka a uvadnou, ale další rok rostou znovu. Trvalky mohou růst několik desetiletí a jednoletky prožijí svůj život vmžiku, sotva vydrží jedno období a potom zvadnou.

K zužitkování kuchyňských zbytků budete potřebovat základní znalosti z botaniky. Musíte vědět, jestli z rostliny jíte semínka, kořeny, listy, stonky nebo přeměněné stonky, takže se potřebujete naučit rozeznat, kterou část máte znovu zasadit a jakou roli hraje v životním cyklu rostliny. Díky tomu pochopíte, co od pěstování můžete očekávat.

Existuje mnoho rostlin, které si můžete znovu vypěstovat, ale tato kniha se věnuje jen některým z nich. Zaměřila jsem se na ty jednodušší a plodnější, protože naším cílem je se nejen dobře najíst, ale zároveň se u toho pobavit. Se znalostmi z této kapitoly budete znát základy pěstování rostlin, a lépe si poradíte i s těmi, kterým se nevěnuji.

Zasaďte semena do vody a hlíny

Pěstování rostlin ze semínek je nejpřirozenější součást zahradničení, ale asi to nebude to první, co vás napadne, když uvažujete o zužitkování zbytků z kuchyně. Přesto si můžete schovat semena a vypěstovat si z nich buď dobrou úrodu, nebo zajímavou kuriozitu. Existuje jeden typ semene, který zakořeňuje primárně ve vodě nebo jeho růst ve vodě přinejmenším začíná – avokádo. Všechno ostatní pěstujete v hlíně či substrátu.

Semena obsahují všechno potřebné k tomu, aby z nich vyrostla nová rostlina. Je to takový malý zázrak. Co vám vyroste ze semen, která zbudou po vaření, závisí na tom, z jaké rostliny pocházejí. Z některých semínek však nakonec nezískáte původní plody. Spousta rostlin jsou hybridy dvou různých druhů a jejich semena se mohou vrátit ke genetickým kořenům jednoho z nich. Ale nenechte se tím odradit od experimentování! Se semínky si užijete hodně zábavy, ale některá z nich mají zvláštní požadavky na pěstování. Musíte je třeba vylousknout, vyloupnout, stratifikovat (je třeba, aby byly nějakou dobu v chladném a vlhkém prostředí), fermentovat nebo usušit. Podrobnější informace o přípravě semen najdete u jednotlivých popisů rostlin.

AVOKÁDO

Komerčně pěstovaná avokáda jsou roubované rostliny, podobně jako citrusy, jabloně a jiné ovocné stromy. Vrchní část je roub známé odrůdy a spodní část je podnož. Stejně jako u citrusů je pěstování avokáda ze semene spíše zábavný experiment. Získáte zajímavou pokojovou rostlinu, ale radši nespoléhejte na nekonečnou zásobu vlastních avokád.

Avokáda nerostou při teplotách nižších než 6 ºC, a to se navíc týká jen odrůd odolnějších vůči chladnějšímu počasí. Trvá 5 až 15 let, než začnou plodit. Nejlépe se jim daří, když mají další rostlinu k opylení, takže potřebujete dvě avokáda. Jak se vám do domu vejdou dva avokádové stromy? Pokud nemáte velký skleník, nebudete mít dostatek místa, aby stromy dorostly do dospělosti. Ale i kdybyste vypěstovali z pecek dva stromy, není jisté, že budou kvést ve stejnou dobu. Možná vůbec nevykvetou nebo nebudou kompatibilní, a vy se ovoce třeba ani nedočkáte. Raději pěstujte avokádo pro zábavu, ne pro sklizeň. Poradím vám, jak na to.

Jak pěstovat avokádo

Budete potřebovat houbičku s drsnější stranou, tři nebo čtyři párátka, nádobu ze skla nebo pevného plastu, vodu, květináč, substrát a podmisku.

1. Pecku avokáda očistěte. Mělo by to být snadné, prostě z ní pod proudem vody odstraňte zbytky dužiny. Pokud to bude potřeba, použijte drsnější stranu houbičky na nádobí.

2. Určete vrchní a spodní část pecky. Spodní část bývá většinou širší. Někdy je vrchní část špičatá. (Když si na to včas vzpomenete, můžete si vrchní část pecky označit drobnou rýhou, než ji vyjmete z avokáda.)

3. Zhruba uprostřed zapíchněte do pecky tři nebo čtyři párátka. Měla by být rovnoměrně umístěná. Párátka udrží pecku v nádobě na jednom místě.

4. Naplňte sklenici vodou pokojové teploty. Voda by měla dosahovat k okraji. Hodí se k tomu sklenice jakékoliv velikosti.

5. Pecku avokáda propíchanou párátky položte do sklenice. Spodní část by měla být ponořená ve vodě.

6. Nádobu dejte na teplé místo, ale vyhněte se přímému světlu. Zhruba jednou týdně vyměňte vodu, abyste zabránili tvorbě bakterií a plísní. Vždy ji naplňte vodou pokojové teploty.

Pokračujte v pěstování!

Ze spodní části avokádové pecky vyrostou kořeny a z vrchní části vyraší výhonek (stonek). Až bude avokádo připravené vyrašit, vršek pecky pukne. Dejte pozor, aby spodní část s kořeny nevyschla. Jakmile se objeví výhonek, můžete rostlinu přesunout na lépe osvětlené místo.

Až bude velká 15 až 30 cm, zasaďte ji do květináče o průměru 30 cm. Vršek pecky nechte odkrytý. Nezahrnujte celou pecku substrátem. Měl by být neustále vlhký asi jako vyždímaná houbička na nádobí. Dopřejte rostlině co nejvíc přirozeného světla. Během léta ji můžete přesunout ven, ale prvních několik dní ji nechte na chráněném místě, než si zvykne.

Pokud chcete mít z avokáda pokojovou rostlinu, počkejte, až doroste do výšky 30 až 45 cm, a potom ho zkraťte na půlku. Tím podpoříte růst bočních výhonků. Prostříhávejte rostlinu, abyste zachovali určitou velikost. Když je avokádo přerostlé a prostříhávání ovlivňuje jeho vzhled, prostě začněte znovu od pecky!

Tip na pěstování

Dejte pozor, aby pecka avokáda nevyschla. Jakmile vyjmete pecku z plodu, okamžitě ji nechte zakořenit nebo ji prozatím zabalte do mokré papírové utěrky a nechte v nádobě na kuchyňské lince.


Z knihy: