natalie_isaacs

„Je krásné sledovat, jak ženy, které se dřív o životní prostředí nezajímaly, najednou opouštějí komfortní zónu a s nadšením začínají bojovat. Každý den jsem svědkem toho, jak si vyměňují zkušenosti a rady, hovoří o svých úspěších a sdílejí myšlenky. Připadají si najednou silné, protože když člověk zjistí, že má na věci vliv, začne si víc věřit a najde svůj hlas.“


Milion žen – náš příběh

Před deseti lety jsem dostala nápad založit úplně novou organizaci pro ženy, která si klade za cíl bojovat proti klimatické krizi změnou životního stylu. Příběh hnutí Milion žen je o jednotlivcích jako vy a já, kteří se rozhodli pustit se do jednoho z nejtěžších úkolů moderního světa – změnit své vlastní chování v běžném životě. Jen na nás záleží, co nakupujeme, co jíme, jaké energetické zdroje v domácnosti využíváme, jaké auto řídíme a kolik věcí vyhazujeme. Budu vám náš příběh vyprávět.

V roce 2006, kdy jsem řídila svou kosmetickou firmu, mi najednou došlo, že v sobě cítím rozpor. Kolem mě se rodily různé výzvy a podněty, o nichž v téhle knize ještě promluvím, a já jsem si stále silněji uvědomovala, jak jsou klimatické změny nebezpečné, jak moc lidstvo i celou planetu ohrožují. Trápilo mě to čím dál víc, ale nic konkrétního jsem nedělala. Pořád jsem o tom mluvila, ale v mém životě se nic doopravdy neměnilo.

Nakonec jsem se rozhodla udělat první krok – začít v domácnosti šetřit elektřinou. Připadalo mi to jako skvělý začátek. Během několika měsíců jsem bez většího úsilí snížila platby o dvacet procent. Byla jsem nadšená. Funguje to! Výsledek se dostavil a byl pro mě inspirací, abych se záchraně životního prostředí začala věnovat. Úplně mi to změnilo život. Jenomže co dál? Nevěděla jsem, jak bych měla pokračovat. První krok přinesl ovoce, ale byl to jen první krok. Začala jsem hledat na internetu, abych se o tématu dozvěděla víc. Našla jsem sice celou řadu organizací, které se životním prostředím zabývaly, mnohé z nich obdivuhodně, ale mě osobně žádná neoslovila. Nijak nesouvisely s mými zkušenostmi, nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah.

Když se člověk nesměle pustí na cestu proměny, potřebuje kolem sebe lidi, kteří přemýšlejí podobně, a touží po podpoře a povzbuzení. Napadlo mě, že musí existovat bezpočet žen jako já, které se v ekologických otázkách nijak neangažují a nedělají vlastně nic, protože zkrátka nevědí, co by to mělo být a kde by měly začít. Možná kdybych jim vylíčila svou situaci (jak snadné bylo udělat první drobné změny, jak byly účinné, povzbudily mě a inspirovaly), přidaly by se ke mně a rozjely bychom to. Nápad na hnutí Milion žen byl na světě. O klimatických změnách jsem věděla málo a neznala jsem ani jméno našeho ministra životního prostředí. Nebyla jsem žádná aktivistka, v životě jsem nebyla na demonstraci. A rozhodně jsem netušila, jak založit nové hnutí.

Zmocnily se mě pochybnosti. Mám vůbec právo se v téhle sféře do čehokoli pouštět? Kdo jsem, abych říkala ostatním, co mají v životě změnit? Ale pořád ve mně hořel plamínek, který jsem zapálila tím, že jsem udělala první krok, a navíc jsem kolem sebe měla spoustu žen i mužů, kteří mě od začátku nesmírně podporovali. Co kdyby se všechny ty vnitřní plamínky, které v nás dřímají, rozhořely a pomohly nám vytvořit lepší svět, v němž bychom rádi žili? S pomocí několika skvělých kolegyň jsem začala budovat novou organizaci – Milion žen.

Natalie Isaacsová