Já osobně bych tuto pizzu mohla jíst ke snídani, obědu i večeři, a pokud si myslíte, že pizza ke snídani je příliš pracná, vězte, že tento recept připravíte za necelou půl hodinku, a navíc nemusíte zpracovat a vyválet žádné těsto. Jako základ používám celozrnný chléb pita (jednu placku pro jednu osobu), který se krásně opeče dokřupava. Člověk by si mohl skoro myslet, že chléb pita byl vyroben k tomuto účelu. Sladký a hedvábný pórek plně nahradí omáčku a rozpuštěný sýr vytvoří krémový polštářek pro křupavé kousky slaniny. Ale možná nejlahodnější část je ta s vajíčkem, když si odříznete kousek horké pizzy a necháte přes náplň přetéct lahodný žloutek. Pokud nejste příznivci tekutého žloutku, pizzu pečte o 2 až 3 minuty déle.


NA 4 PORCE

  • 4 pórky (bílá i zelená část)
  • 4 plátky slaniny
  • 4 celozrnné chleby pita
  • olivový olej na potírání
  • 1½ hrnku (173 g) nastrouhaného sýra Monterey Jack (lze nahradit žlutým čedarem)
  • 4 vejce
  • černý pepř k dochucení

Troubu předehřejte na 220 °C nebo na stupeň 7 u plynové trouby.

Připravte si pórek. Z bílé části odřežte kořínky a pórek rozkrojte na polovinu v místě, kde se setkává zelená a bíla část. Tu bílou rozkrojte podélně napůl a obě půlky pečlivě opláchněte, aby se vymyla všechna špína. Pak pórek napříč nakrájejte na tenké půlměsíčky a odložte je stranou. Stejně postupujte se zelenou částí. Omytý a nakrájený pórek odložte stranou, přičemž bílou a zelenou část nesmíchejte dohromady.

Při vysoké teplotě rozehřejte velkou pánev. Osmažte slaninu, asi 3 minuty, pak plátky otočte a smažte je další 2 minuty dokřupava. Poté nechte slaninu okapat na papírovém ubrousku a výpek v pánvi ponechte. Snižte teplotu na střední, přidejte zelenou část pórku a restujte asi 5 minut doměkka. Přidejte bílou část a za občasného míchání restujte dalších 5 minut, dokud bílé kousky nezesklovatí a vše nezměkne.

Na velký pečicí plech položte placky chleba pita. (Pokud se vám do trouby nevejdou dva plechy nad sebe, pečte pizzu ve dvou várkách.) Chléb potřete hojně olejem, i na okrajích. Nakrájejte slaninu a na každou placku nandejte stejné množství pórku, sýra a slaniny.

Uprostřed každé placky udělejte lžící důlek, do kterého vyklepnete vejce. Pečte 10 až 12 minut, aby bílky ztuhly, ale žloutky zůstaly tekuté. Neodcházejte od trouby, aby vejce neztuhla celá. Pizzy dochuťte trochou čerstvě umletého černého pepře.

Linda Ly


Z knihy: