
Masáž akupunkturních bodů je jednou z nejvitálnějších, vysoce efektivních a mnohavrstevných metod tradiční čínské medicíny (TČM). Jde o souhrn technik, při kterých se dotykem stimulují různé akupunkturní body – specifická místa na našem těle, pomocí kterých je možné ovlivňovat proudění vitální energie qi a krve. Regulováním těchto vitálních energií je možné ulevit od bolesti, zklidnit mysl a podpořit zdraví a krásu. Díky svému léčebnému a preventivnímu účinku je masáž akupunkturních bodů klíčem k dlouhověkosti a šťastnějšímu a zdravějšímu životu.
Křeče v lýtku
Křeče v lýtku bývají nejčastěji způsobeny přepínáním lýtkových svalů, dorzální flexí chodidla (přitažení směrem k holeni) a trvalým napětím v lýtkovém svalu.
Symptomy
Křeč v lýtku se nejčastěji objeví v noci, pacienta vzbudí silná bolest, která ji doprovází. Bolest v lýtkovém svalu je extrémní a v křečovitě staženém svalu se často vytvoří na pohmat tvrdá hrouda.
Někdy lze křeč zastavit nebo si ulevit od bolesti přitažením chodidla silou k holeni. Část pacientů může trpět zhoršenou kvalitou spánku, protože napětí, které cítí v nohou, je nutí k častým pohybům nohama. Ve vážných případech dochází až k ochrnutí lýtkového svalu.
Kromě toho se může křeč v lýtku, doprovázená silnou bolestí, omezením pohybu a neschopností chodit, objevit i při plavání, práci nebo sportu.
Doporučené akubody
Nohy:chengjin (BL 56), weizhong (BL 40), lougu (SP 7), chengshan (BL 57).
Doporučená technika masáže
1. Stlačování a hnětení bodu chengjin (BL 56)
Lokalizace: Na zadní střední linii lýtka, přesně uprostřed velkého lýtkového svalu, 5 cunů pod podkolenní rýhou (na nejvyšším místě svalu, když je noha uvolněná).
Technika: Sed se zkříženýma nohama. Jednou rukou zafixujeme koleno, zatímco celým povrchem palce druhé ruky krouživými pohyby stlačujeme a hněteme bod chengjin. Bod na postižené straně lze rovněž stlačovat a hníst 2 minuty. Sílu stimulace postupně zesilujeme, dokud neucítíme brnění či rozpínání.
Účinek: Používá se hlavně k léčbě křečí a bolesti v bedrech a nohou a k léčbě hemoroidů.
2. Stlačování a hnětení bodu weizhong (BL 40)
Lokalizace: Přímo uprostřed rýhy v podkolenní jamce.
Technika: Vzpřímený sed. Ukazovákem nebo prostředníkem stlačujeme bod weizhong na postižené straně. Palec držíme těsně vedle čéšky. Bod stlačíme 20–40krát, tlak postupně zesilujeme.
Účinek: Léčí všechny druhy bolestí pasu a beder, brnění beder, bolesti a otoky nohou, bolesti kolen a ochrnutí dolních končetin. Pomáhá rovněž od celkové tělesné únavy.
3. Stlačování bodu chengshan (BL 57)
Lokalizace: Na lýtku, mezi bříšky lýtkového svalu, 8 cunů pod bodem weizhong (BL 40), na zadní střední linii lýtka ve zřetelné prohlubni, která se vytvoří, když zvedneme patu.
Technika: Vsedě palcem stlačujeme bod chengshan na postižené straně 2–3 minuty. Začínáme mírným tlakem, intenzitu postupně zesilujeme, dokud se nedostaví pocit brnění a rozpínání v lýtku.
Účinek: Léčí bolesti beder, ischias, křeče dvouhlavého svalu lýtkového, ochrnutí nohou, bytnění nohou od kolen dolů, hemoroidy, výhřez konečníku a zácpu.
4. Stlačování a hnětení bodu lougu (SP 7)
Lokalizace: Bod leží na vnitřní straně bérce, 6 cunů nad vrcholem vnitřního kotníku, v prohlubni za zadním okrajem holenní kosti.
Technika: Sed se zkříženýma nohama. Koleno postižené nohy nazdvihneme a zafixujeme rukou. Bříšky prstů 2 minuty stlačujeme a hněteme bod a jeho širší okolí.
Účinek: Používá se hlavně k léčbě akutního a chronického zánětu žaludku a střev, škroukání ve střevech, špatného trávení, bolestí lopatek, ochrnutí nohou, zánětu močového měchýře a psychických poruch.
Tipy a triky
Pokud dojde ke křeči v lýtku během pohybu, co nejrychleji přitáhněte chodidlo vzhůru k holeni na 1–2 minuty. Křeč v lýtku ustoupí. Pak si lýtko masírujte zhruba 10 minut, abyste zlepšili krevní oběh ve svalu. Ke zlepšení krevního oběhu a rychlému odeznění křeče lze také použít horký obklad.

Ukázka z knihy: