Nízkosacharidová středomořská kuchařka přináší spoustu snadných receptů pro pevné zdraví. Recepty se sníženým obsahem sacharidů (a naopak s vysokým obsahem bílkovin a zdravých tuků) zahrnují lahodné rychlovky i sofistikovanější pokrmy. A na své si přijdou jak vegetariáni, tak milovníci masa či mořských plodů! Můžete se těšit mimo jiné na hummus z pečeného květáku, minestrone z bílých fazolí a zeleniny, pečeného platýse, zapečený lilek s mletým hovězím nebo ovocné tartaletky či tekuté čokoládové minidortíky. My vám zde představíme jeden z podzimně laděných receptů – vepřovou panenku s hroznovým vínem, vlašskými ořechy a modrým sýrem.


Ukázka z knihy Nízkosacharidová středomořská kuchařka

Hrst hroznového vína tomuto pokrmu dodává spoustu chuti bez přidaného cukru.

Celková doba přípravy: 40 minut

SUROVINY NA 4 PORCE

  • 568 g očištěné vepřové panenky
  • 1 hrnek (150 g) červeného hroznového vína
  • 1/2 středně velké cibule, rozkrojená na osminky ponechané vcelku
  • 8 menších stroužků česneku, odříznuté špičky
  • 1/2 lžičky soli
  • čerstvě umletý pepř
  • malá hrstka snítek tymiánu
  • 1/4 hrnku (30 g) vlašských ořechů
  • 1/4 hrnku (30 g) rozdrobeného sýra s modrou plísní

Rošt v troubě umístěte do středu a druhý 15 cm pod topné těleso. Elektrickou troubu předehřejte na 220°C, plynovou na stupeň 7. Plech vyložte pečícím papírem.

Panenku, hroznové víno, cibuli a česnek položte na připravený plech. Stejné suroviny dávejte k sobě, abyste je mohli snadněji vyndat, pokud se upečou rychleji. Záleží na velikosti panenky. Osolte a opepřete. Jemně sdrhněte lístky tymiánu ze stonků a nasypte je na plech dál od ostatních surovin, aby zůstaly křupavé. Nechte si místo na vlašské ořechy (zatím je na plech nedávejte). Pečte 5 minut.

Přidejte vlašské ořechy. Pečte ještě 10 minut, dokud se vepřové nezačne po stranách spékat a uprostřed již není měkké. Teplota uvnitř masa by měla dosáhnout 57°C a po vyndání z trouby maso ještě dojde na 62°C.

Vytáhněte z trouby. teplotu snižte na nízkou. Panenku, víno a cibuli posypejte sýrem s modrou plísní. Zapékejte 3 minuty na vrchním roštu, dokud sýr po stranách nezačne zlátnout. Hlídejte, abyste nespálili ořechy.

Poznámka: Je důležité, abyste odstranili tuhou blánu na povrchu panenky, aby bylo maso co nejjemnější. Poproste řezníka. Nebo zasuňte špičku nože pod nejširší část blány a druhou rukou přidržujte konec masa. Nožem veďte řez směrem od ruky. Ostří nakloňte mírně nahoru, abyste odřezávali co nejméně masa. Panenku otočte a opakujte se zbývající blánou.

vepřová panenka

Z knihy: