V dnešní době lidé hledají cesty k udržení dobré nálady, zdravému životnímu stylu a zachování mladistvého vzhledu a stále častěji se přitom obracejí k přírodním metodám. Tradiční čínská medicína (TČM) nabízí starodávné metody a způsoby, jak být a zůstat zdravý, s tím, že skrze vnitřní zdraví můžeme vylepšit i svůj zevnějšek. Klíče ke kráse totiž leží uvnitř.


Předmluva

K našemu vzhledu přispívá obličej, oči, pokožka i vlasy. A TČM nám ukazuje, jak zajistit, abychom vypadali co nejlépe. Naším společným cílem je bezesporu dobře vypadat a vyzařovat zdraví. Výzkumy ukazují, že přitažliví lidé mívají lepší a lépe placenou práci a daří se jim lépe ve vztazích. Nicméně důležitost toho, jak vypadáme, je mnohem hlubší. Náš zevnějšek ukazuje, co se děje uvnitř v těle, a díky tomu se můžeme zaměřit na případné zdravotní problémy ještě dříve, než nás začnou ohrožovat. Zevnějšek nám tedy pomáhá zlepšit kvalitu života a posílit dlouhověkost.

Všude na světě lidé po celé věky pomocí nejrůznějších metod usilovali o mladickou vitalitu a krásu. V dnešní době se tak často děje prostřednictvím lokální léče či nejrůznějších doplňků v lékové, práškové nebo tekuté podobě. Podle TČM je důležité celkové fungování orgánových soustav a systémů, jež závisí na životní energii čchi, krvi a tělních tekutinách, a harmonie mezi myslí, tělem a okolním prostředím. TČM používá přírodní řešení, to jest vhodnou stravu, bylinnou léčbu a masáže, a klade důraz na zdravý životní styl s dostatkem slunečního světla, odpočinku a vydatného spánku.

Tato kniha vám poskytne zásadní informace o holistické kráse a naučí vás jednoduché a efektivní postupy TČM, jež vám pomohou vyřešit každodenní potíže související s krásou. Tuto knihu jsem napsala ze tří důvodů. Neustále totiž činíme nějaká rozhodnutí týkající se trvalé krásy, a k tomu, abychom se rozhodli správně, potřebujeme informace, jako například zda jít do salonu, zda používat pleťové výrobky a kosmetiku, zda podstoupit plastickou operaci, anebo zda o sebe pečovat holisticky. Holistická péče je ta nejkomplexnější a nejpřirozenější, zaměřuje se na tři aspekty: zdravou chuť k jídlu a individualizovaný dietní plán, hluboký a pravidelný spánek, zajištění normálního vylučování (tj. pocení, močení, stolice, ejakulace a menstruace).

Pokud se nám na kůži objeví akné, pupínky nebo vyrážka, znamená to, že se s námi naše tělo pokouší komunikovat. Signalizuje, varuje nás: „Dávej pozor na svůj životní styl!“ Vnější projevy mohou být důsledkem stresu a vyčerpání, nedostatku spánku, nesprávného stravování, syndromu dráždivého tračníku či disharmonie rozmnožovací soustavy.

Nesmíme léčit pouze symptom, musíme najít původní příčinu a odstranit ji. Pokud nedokážete najít příčinu sami, vyhledejte odbornou pomoc, pomoc s vyřešením vnitřního problému, nikoli s jeho skrytím či zakrytím. Neměli bychom tato znamení ignorovat; jestliže vidíme blížící se potíž a ještě v rozpuku ji zarazíme, prospěje to nejen našemu vzhledu, ale i celkovému zdraví.

Jeden můj pacient měl na pravém koleně cystu velikosti zhruba pingpongového míčku. Na základě vyšetření na CT mu lékař doporučil operaci. Pacient přišel za mnou, aby si vyslechl jiný názor, a já jsem nakonec dospěla k závěru, že potřebuje upravit krevní oběh. Po sérii akupunkturních ošetření a v kombinaci se změnou stravovacích návyků i životního stylu cysta během tří měsíců úplně a bez operace zmizela.

Jiný pacient neměl ve zvyku pít vodu a pořádně snídat. Za levým uchem se mu utvořila nepříjemná bulka. Zjistila jsem u něj nesprávný metabolismus vody a stagnaci hlenu. Stačilo jen zvýšit přísun teplé vody po ránu a zařadit do jídelníčku určité potraviny na rozpouštění hlenu, a bulka během několika týdnů zmizela.

Druhým důvodem pro napsání této knihy bylo přání podělit se o naši rodinnou zkušenost s mnoha jednoduchými a přitom efektivními léky k řešení problémů týkajících se krásy. Mám‑li mluvit za sebe, nesnášela jsem ostré pokrmy a víno a stačilo malé množství, abych rychle zčervenala a na kůži mi vyskočila vyrážka. Já však tento problém neignorovala, místo toho jsem se mu snažila zabránit metodami TČM a zharmonizovat své tělo. Než navštívím nějakou veřejnou akci nebo společenskou událost, popíjím v létě studený čaj ze sušených švestek nebo v zimě teplý čaj z hložinek. Díky tomu se nebojím, že by mě přepadly zmíněné fyzické potíže.

Když jsem dovršila 42 let věku, začaly mi šedivět vlasy. Bylo to velmi nápadné, protože mám vlasy tmavě černé. Když mi moje matka řekla, že jí vlasy začaly šedivět až po padesátce, přemýšlela jsem, co by mé předčasné šediny mohlo zapříčiňovat; konkrétně, zda jsem nedělala něco, co by oslabovalo ledviny. Kromě toho jsem trpěla častými bolestmi zad a kloubů. Můj otec, praktik TČM, to pokládal za disharmonii sleziny a ledvin. Věděla jsem, že musím něco podniknout. Rozhodla jsem se řídit podle přirozených rytmů a začala jsem chodit spát kolem jedenácté večer. Už jsem nepila po nocích čaj, abych přemohla ospalost a mohla pracovat či studovat, jak jsem to dělávala v minulosti. Kromě toho jsem si dvakrát až třikrát týdně masírovala hlavu a v zimě jsem dva měsíce konzumovala semínka černého sezamu a prášek z vlašských ořechů. Uběhlo patnáct let a moc šedivých vlasů mi od té doby nepřibylo.

V neposlední řadě jsem chtěla upozornit na mnohé diagnostické dovednosti a léčebné postupy, které díky vnitřní harmonii i péči o zevnějšek mohou krásu podpořit. Tyto důležité možnosti TČM, které člověku umožní získat zdraví, štěstí a krásu, zatím ještě na poli celosvětové medicíny nevzbudily širší pozornost.

V knize jsou využity případové studie, metody hodnocení stavu systémů, lékařské zprávy, předpisy a ilustrace, které vám pomohou řešit otázky vašeho zdraví a krásy. Stejně jako v mých předchozích dvou knihách se vám dostane potřebných informací, abyste porozuměli sami sobě, sestavili si individuální léčebný program a vykročili na cestu za dlouhodobým skvělým zdravím a radostným životem.

Materiály v této knize jsou použity pouze pro informativní účely a nejsou zamýšleny jako lékařské rady. Tato kniha by neměla být chápána jako jediný zdroj informací pro diagnózu nebo léčbu jakékoli choroby, potíže, onemocnění či zdravotního problému. Před zahájením léčby se o svém zdravotním stavu vždy poraďte s lékařem.

Píšu tyto úvodní poznámky s velkým potěšením a nedočkavostí, že se s vámi podělím o pradávné tradice, které dosud nebyly k dispozici v angličtině (ani v češtině – pozn. překl.). Teorie a techniky TČM jsou darem celému světu. Doufám, že se vydáte na cestu se mnou a objevíte nové nástroje k posílení krásy, a že se díky nim budete dlouho těšit zdraví v kruhu své rodiny a přátel.

Dr. Zhang Yifang


Ukázka z knihy: