čajová terapie

Čajová terapie vychází z principů tradiční čínské medicíny (TČM). Čaj coby jednoduché a tradiční léčivo má mnoho výhod a širokou škálu využití – od ochrany trávicí soustavy přes ústní hygienu, zpomalování stárnutí a kontrolu diabetu až po léčbu a prevenci kardiovaskulárních nemocí. Nespornou výhodou čajové terapie je to, že není nikterak složitá ani toxická. V této ukázce z nové knihy Čajová terapie vám představujeme kapitolu, která se věnuje tomu, jak čaj pomáhá při hubnutí a léčbě obezity.


Ukázka z knihy Čajová terapie

Co je čajová terapie?

Čaj jakožto druh tradiční čínské medicíny se v čínských matériích medikách zaznamenává po mnoho století. Výzkum preventivních a léčivých funkcí čaje započal v Číně již v dávných dobách. Kdykoli budete zkoumat dějiny čaje v Číně, vždycky s jistotu narazíte na postavu mystického císaře Šen-nunga (v pinyinu Shennong). Šen-nung podle legendy okusil stovky bylin. Například v dílech z období dynastií Ming a Qing se píše, že „Šen-nung experimentoval se stovkami bylin a jednoho dne se otrávil 72 jedy, které vyléčil čaj“.

O příznivých účincích čaje psal i Chen Cangqi, přední lékař a léčitel z období dynastie Tang a autor obsažného a zevrubného Dodatku k léčivým bylinám (Bencao shiyi). V této knize dospěl k pronikavému závěru o preventivních a léčivých funkcí čaje:

„Čaj je lékem na deset tisíc nemocí.“

Domnívám se, že léčba čajem určitě stojí za pozornost. Obecně se dá říct, že má šest následujících předností:

  • spolehlivost (v léčivém a preventivním účinku);
  • široký záběr;
  • žádná toxicita (dá se tedy užívat dlouhodobě);
  • dobrá chuť;
  • nízká cena;
  • praktičnost (není k ní potřeba téměř žádné speciální vybavení).

V Činské klasické knize o čaji (Zhongguo chajin), kterou sestavil Chen Zongmao, se zmiňuje 23 tradičních léčivých účinků čaje, mimo jiné příznivý účinek na nespavost, poruchy trávení a revmatické bolesti, zklidnění nervů, rozehnání následků alkoholu, posílení zubů a zlepšení zrak. Moderní vědecké výzkumy odhalily i další přínosy čaje, a to v oblastech, jako je hubnutí, snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku, prevence a léčba arteriosklerózy (včetně antitrombotického účinku), posilování srdce (včetně prevence a léčby ischemické choroby srdeční) a obohacení krve )včetně nárůstu počtu bílých krvinek). Čaj působí proti stárnutí, vysokému krevnímu cukru, bakteriím, zánětům, toxicitě a radiace. Jakkoli může být tvrzení Chena Cangqi, že čaj je lékem na deset tisíc nemocí“, poněkud nadsazené, čaj má prokazatelně rozsáhlé terapeutické účinky.


Obezita a hubnutí

Obezita znamená nahromadění přílišného množství tuku v těle. Obecně řečeno, pokud je tělesná hmotnost větší než průměr o 10 procent, hovoříme o nadváze, překročí-li průměr o 20 procent, jde již o obezitu. Obezita souvisí zejména s takovými faktory, jako jsou konzumace nadměrného množství kalorií, genetika, nedostatečné spalování kalorií a choroby, zejména pak ty postihující endokrinní soustavu a metabolismus tuků.

V posledních letech jako by se po celém světě objevovala jedna posedlost hubnutím za druhou. Existuje mnoho způsobů, jak zhubnout, například hlídáním stravy, cvičením nebo léky. Čaj může díky komplexnímu působení mnoha svých účinných složek napomoci ke snížení hmotnosti a snížení hladiny lipidů. Nejpřirozenější a nejúčinnější metodou snižování hmotnosti je pít čaj.

Například čaj z gymnémy (které se přezdívá „zabiják cukrů“) dokáže účinně omezit vstřebávání cukru. Pokud rozžvýkáme její listy, nebudeme při požití cukru cítit sladkost. To vede k přirozenému snížení příjmu potravy, tudíž bude nižší i vstřebávání cukru a sacharidů a odpovídajícím způsobem se zmenší i přeměněná tuková hmota. Čaj z gymnémy je účinný nejen jako prevence obezity a podpora hubnutí, ale má také pomocnou léčebnou funkci při diabetu.

Důvod, proč má čaj žádoucí a oblíbený vliv na snižování hmotnosti, souvisí s mnoha účinnými složkami obsaženými ve výluhu, z nichž nejdůležitější jsou čajové polyfenoly, vitaminy a aminokyseliny. Tyto složky pozoruhodně působí na metabolismus tuků, jsou schopny rozkládat tuky, odstraňovat cholesterol usazený v cévách a odvádět jej močí z těla ven.

Vitamin C hraje zvláštní úlohu při odvádění cholesterolu a čajové katechiny dokážou zabránit hromadění cholesterolu a pomáhají čistit krev a játra. Sterol a spinasterol umí upravit metabolismus tuků a snížit hladinu cholesterolu v krvi. Chlorofyl v zeleném čaji také snižuje hladinu cholesterolu tím, že brání jeho trávení a vstřebávání, čímž se jeho funkce liší od čajových polyfenolů a vitaminu C a zároveň je doplňuje.

Na snižování hmotnosti účinkují různé druhy čaje, přičemž obzvlášť známé jsou v tomto směru oolong, pu’er a Longjing. V současné době se vyrábí velké množství čajů na hubnutí jako prostředků tradiční čínské medicíny. Níže uvedené tři čaje jsou velmi účinné při hlídání tělesné hmotnosti.

Tmavý čaj

Pokud hovoříme o obezitě, většina lidí si okamžitě představí břišní tuk, a právě na regulaci hromadění břišního tuku tmavý čaj působí. Tmavý čaj se vyrábí fermentací pomocí kopidláku černého (Aspergillus niger). Přesně jak napovídá jeho název, má tmavou barvu. V procesu fermentace se vytvoří určitá složka, která zabraňuje hromadění tuku. Chcete-li zhubnout pitím tmavého čaje, je nejlepší pít silný čaj, který byl právě připraven. Denně ho vypijte 1,5 litru, přičemž jeden šálek vypijte před jídlem a jeden po jídle a udělejte z toho denní rutinu.

Čaj z lotosových listů

V dávných dobách se vědělo, že nápoje z květů, listů a plodů lotosu nejen osvěžují, ale také pomáhají zlepšit pleť a snížit hmotnost. Abychom naplno využili čaj z lotosových listů ke snížení hmotnosti, budeme potřebovat několik drobných triků. Především by měl být čaj silný, protože účinek druhého nálevu není příliš dobrý. Za druhé, čaj bychom měli pít několikrát denně, přičemž pokaždé by se měla dopít celá dávka. Za třetí, čaj by se měl užívat na lačný žaludek, kdy přínos spočívá ve snížené konzumaci jídla. Čaj z lotosových listů pomáhá zmírnit zácpu, což je užitečné při snižování hmotnosti. Po určité době, kdy se tento čaj užívá, se přirozeně změní chuť k jídlu a nebudeme už mít chuť na tučné.

Čaj oolong

Tento druh polofermentovaného čaje neobsahuje téměř žádný vitamin C, ale je bohatý na minerální látky jako železo a vápník a také obsahuje složky, které podporují trávení enzymů a rozkládání tuků, což napomáhá ke spalování tuků v lidském těle. V polofermentovaném čaji se nachází močopudný kofein a malé množství látek jako theofylin, alkaloidy a kyselina šťavelová, jež podporují metabolismus tuků, čímž pomáhají snižovat hmotnost. Vypití šálku oolongu před jídlem a po jídle podpoří rozkládání tuků a tuky se přímo vyloučí z těla, aniž by se vstřebávaly. Tím se zabrání obezitě způsobené příjmem příliš velkého množství tuků.

1. Čaj pu’er

  • Suroviny: 6 g pu’eru.
  • Postup: Povaříme 5 minut v čerstvé vodě nebo vložíme do šálku, zalijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme.
  • Užívání: Užíváme teplý, kdykoli máme chuť.
  • Účinek: Čaj povzbuzuje slezinu a tím podporuje trávení a odstraňování tuků. Kromě léčby obezity se užívá také zejména při nevolnosti a zvracení, kašli s hojným bělavým vazkým hlenem a k detoxikaci těla.

2. Čajová směs s oolongem

  • Suroviny: 3 g oolongu, 18 g lusků jerlínu japonského, 30 g rdesna mnohokvětého, 18 g slupek beninkasy voskonosné, 15 g bobulí hlohu peřenoklaného.
  • Postup: Čtyři posledně jmenované suroviny povaříme 20 minut ve vodě. Ve slité tekutině poté namáčíme oolong.
  • Užívání: Užíváme, kdykoli máme chuť.
  • Účinek: Pije se hlavně při obezitě a hyperlipidemii, nápoj odstraňuje tuk a snižuje hmotnost. Také vyživuje játra a ledviny, vyživuje a ztmavuje vlasy, pomáhá udržovat tělo v kondici a prodlužuje život.

3. Čaj z lagenárie

  • Suroviny: 3 g čaje, 15 g sušených slupek starší lagenárie.
  • Postup: Rozmělníme vše na hrubý prášek a zalijeme vroucí vodou.
  • Užívání: Užíváme, kdykoli máme chuť.
  • Účinek: Snižuje hmotnost.

4. Čaj z hlohu a květů

  • Suroviny: 10 g bobulí hlohu peřenoklaného, 10 g zimolezu, 10 g chryzantémy.
  • Postup: Rozmačkáme hložiny a poté vše dohromady povaříme ve vodě.
  • Užívání: Můžeme popíjet pravidelně jako čajovou náhražku.
  • Účinek: Odstraňuje stázu a tuk, chladí a zbavuje tlaku. Užívá se hlavně při obezitě, vysokém krevním tlaku a hyperlipidemii.

5. Čaj z morušovníku

  • Suroviny: 20 g tenkých větviček morušovníku.
  • Postup: Větvičky morušovníku nasekáme na tenké plátky a zalijeme vroucí vodou, necháme 10 minut louhovat.
  • Užívání: Pijeme často.
  • Účinek: Podle TČM vypuzuje větrnou vlhkost, pohání vodu a vyhlazuje čchi. Užívá se hlavně při obezitě a bolestech kloubů.

6. Čaj z lotosových listů a hlohu

  • Suroviny: 60 g lotosových listů, 10 g bobulí hlohu peřenoklaného, 10 g perlových krup, 5 g květů zvonkovce.
  • Postup: Rozmělníme na jemný prášek, poté zalijeme vroucí vodou.
  • Užívání: Pijeme často.
  • Účinek: Zotavuje čchi a pohání vodu, snižuje obsah krevního tuku a štěpí nečistoty a mastné látky. Užívá se hlavně při obezitě a hyperlipidemii.

Z knihy Čajová terapie – Lin Qianliang, Chen Xiaoyi

str. 27-28, str. 58-61, zkráceno, fotografie tamtéž

Ukázka z knihy: